Eski bakanlar Meclis komisyonlarında

ANKARA – Adalet ve Kalkınma Partisi Meclis grubu, Meclis Başkanlık Divanı’nın AK Partili üyelerini belirlemek ve Meclis’in ihtisas komisyonlarında görev alacak isimleri seçmek üzere kapalı grup toplantısında bir araya geldi. Adalet eski bakanı Bekir Bozdağ AK Parti’nin Meclis Başkanvekili seçildi. Geçtiğimiz dönem bakan olan, 28’inci dönemde milletvekili seçilen birçok ismin de komisyonlarda görev alacağı konuşuluyor.

AK Parti kulislerine göre eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Dışişleri Komisyonu’nda, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Komisyonu’nda; eski Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli Savunma Komisyonu’nda; eski Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Çevre Komisyonu’nda; eski Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’nda; eski Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Plan Bütçe Komisyonu’nda, eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda; eski Sanayi Bakanı Mustafa Varank, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda; eski Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu’nda; eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu’nda; eski Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda; eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Meclis NATO Parlamenter Asamblesi (NATO PA)’da görev alacak.

AK Partili kaynaklar, eski Hazine ve Maliye Bakanı, Mersin Milletvekili Nurettin Nebati, Enerji ve eski Tabii Kaynaklar Bakanı, Eskişehir Milletvekili Fatih Dönmez ve eski Gençlik ve Spor Bakanı, İzmir Milletvekili Muharrem Kasapoğlu’nun ise komisyonlarda görev almadığını ifade ediyor.

BAŞKAN OLMALARINA KESİN GÖZÜYLE BAKILAN İSİMLER

Komisyonlarda görev alacak isimler bugün Meclis Genel Kurulunda okunduktan sonra kesinleşecek. AK Partili milletvekillerinin komisyonlarda hangi görevleri alacağı, komisyonların yapacağı ilk toplantılarda seçimle belirlenecek. Komisyonlardaki AK Parti ve MHP’li üyelerin çoğunluğu sebebiyle AK Partili eski bakanların bir kısmının bulundukları komisyonların başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Bu kapsamda eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın Dışişleri Komisyonu, eski bakanlardan Mehmet Muş’un Plan ve Bütçe Komisyonu, Soylu’nun İçişleri Komisyonu, Akar’ın Milli Savunma Komisyonu, Kurum’un Çevre Komisyonu, Karaismailoğlu’nun Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu, Yanık’ın İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Varank’ın Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar Komisyonu, Bilgin’in Sağlık, Aile ve Sosyal İşler Komisyonu, Özer’in Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu başkanı olacakları belirtiliyor.

Komisyonlarda başkan seçilmesine kesin gözüyle bakılan AK Partili diğer isimler ve komisyonları ise şöyle:

Dijital Mecralar Komisyonu – Hüseyin Yayman,
KİT Komisyonu – Mustafa Savaş,
Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu – Veysel Tipioğlu,
Adalet Komisyonu – Cüneyt Yüksel,
Anayasa Komisyonu – Yusuf Beyazıt,
Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu – Çiğdem Erdoğan Atabek,
Dilekçe Komisyonu – Sunay Karamık

Meclis ihtisas komisyonlarında yer alması beklenen AK Parti milletvekillerinin şu isimler olduğu ifade ediliyor:

ADALET KOMİSYONU’NDA 13 İSİM

Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, Aydın Milletvekili Ömer Özmen, Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, İstanbul Milletvekili Şengül Karslı, İstanbul Milletvekili Cüneyt Yüksel, Karaman Milletvekili Selman Oğuzhan Eser, Kastamonu Milletvekili Halil Uluay, Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci, Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, Tokat Milletvekili Mustafa Arslan, Uşak Milletvekili Fahrettin Tuğrul ve Zonguldak Milletvekili Saffet Bozkurt yer aldı.

ANAYASA KOMİSYONU

Amasya Milletvekili Haluk İpek, Ankara Milletvekili Murat Alparslan, Antalya Milletvekili Mustafa Köse, Bursa Milletvekili Osman Mesten, Denizli Milletvekili Cahit Özkan, Erzurum Milletvekili Abdurahim Fırat, Gümüşhane Milletvekili Celalettin Köse, Hatay Milletvekili Adem Yeşildal, İstanbul Milletvekilleri Hulki Cevizoğlu ve Rabia İlhan, Karabük Milletvekili Cem Şahin, Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ve Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt’ın aralarında bulunduğu on üç vekil yer aldı.

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU

Adıyaman Milletvekili Resul Kurt, Aksaray Milletvekili Hüseyin Altınsoy, Ankara Milletvekili Orhan Yegin, Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç, Denizli Milletvekili Nilgün Ök, Elazığ Milletvekili Ejder Açıkkapı, İzmir Milletvekili Yaşar Kırkpınar, Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan, Kocaeli Milletvekili Sami Çakır, Konya Milletvekili Orhan Erdem, Osmaniye Milletvekili Seydi Gülsoy, Sakarya Milletvekili Ertuprul Kocacık, Samsun Milletvekilleri Ersan Aksu, Mehmet Muş, Uşak Milletvekili İsmail Güneş.

AVRUPA BİRLİĞİ UYUM KOMİSYONU

Adıyaman Milletvekili İshak Şan, Ankara Milletvekili Lütfiye Selva Çam, Antep Milletvekili Mesut Bozatlı, İstanbul Milletvekilleri İsmail Emrah Karayel, Oğuz Üçüncü, Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı, Konya Milletvekilleri Meryem Göka, Selman Özboyacı, Malatya Milletvekili Abdurrahman Babacan, Manisa Milletvekili Ahmet Mücahit Arınç, Urfa Milletvekili Abdulkadir Emin Önen ve Van Milletvekili Burhan Kayatürk.

BAYINDIRLIK, İMAR, ULAŞTIRMA VE TURİZM KOMİSYONU

Ardahan Milletvekili Kaan Koç, Aydın Milletvekili Seda Sarıbaş, Batman Milletvekili Ferhat Nasıroğlu, Bilecik Milletvekili Halil Erdemir, Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz, Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, İstanbul Milletvekilleri Şamil Ayrım, Mustafa Demir, Hulisi Şentürk, Sakarya Milletvekili Ali İnci, Siirt Milletvekili Mervan Gül, Trabzon Milletvekilleri Adil Karaismailoğlu ve Vehbi Koç.

ÇEVRE KOMİSYONU

Bursa Milletvekilleri Muammet Müfit Aydın, Emel Gözükara Durmaz, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu, İstanbul Milletvekilleri Nilhan Ayan, Müşerref Pervin Tuğba Durgut, Murat Kurum, Maraş Milletvekili Ömer Oruç Bilal Dedgici, Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, Konya Milletvekili Tahir Akyürek, Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, Muğla Milletvekili Kadem Mete, Muş Milletvekili Mehmet Emin Şimşek, Tekirdağ Milletvekili Gökhan Diktaş.

DIŞ İŞLERİ KOMİSYONU

Ankara Milletvekilleri Asuman Erdoğan, Fuat Oktay, Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, Elazığ Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı, Antep Milletvekilleri Derya Bakbak, Ali Şahin, İstanbul Milletvekilleri Derya Ayaydın, Sena Nur Çelik, Seda Gören Bölük, Tuğba Işık Ercan, Zafer Sırakaya, İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Konya Milletvekili Ziya Altunyıldız.

DİLEKÇE KOMİSYONU

Adana Milletvekili Sunay Karamık, İstanbul Milletvekilleri Nurettin Alan, Behiye Eker, Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, Urfa Milletvekili Cevahir Asuman Yazmacı, Yozgat Milletvekili Süleyman Şahan.

DİJİTAL MECRALAR KOMİSYONU

Ankara Milletvekilleri Osman Gökçek, Zeynep Yıldız, Giresun Milletvekili Nazım Elmas, Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, İstanbul Milletvekili Büşra Paker, İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı, Nevşehir Milletvekili Emre Çalışkan, Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, Zonguldak Milletvekili Muammer Avcı.

GÜVENLİK VE İSTİHBARAT KOMİSYONU

Ankara Milletvekili Ahmet Fethan Baykoç, Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, İstanbul Milletvekilleri Serkan Bayram, Yahya Çelik, Karaman Milletvekili Osman Sağlam, Kocaeli Milletvekili Veysel Tipioğlu, Manisa Milletvekili Tamer Aka, Sakarya Milletvekili Murat Kaya.

İÇİŞLERİ KOMİSYONU

Afyonkarahisar Milletvekili Hasan Arslan, Ankara Milletvekili Osman Gökçek, Antalya Milletvekili Kemal Çelik, Bitlis Milletvekili Turan Bedirhanoğlu, Çorum Milletvekili Yusuf Ahlatçı, İstanbul Milletvekilleri Azmi Ekinci, İsmail Erdem, Süleyman Soylu, Maraş Milletvekilleri Mevlüt Kurt, Mehmet Şahin, Kayseri Milletvekili Şaban Çopuroğlu, Malatya Milletvekili İhsan Koca, Urfa Milletvekili Mehmet Faruk Pınarbaşı.

İNSAN HAKLARINI İNCELEME KOMİSYONU

Adıyaman Milletvekili Mustafa Alkayış, Afyon Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Antalya Milletvekili Atay Uslu, Bursa Milletvekili Mustafa Yavuz, Diyarbakır Milletvekili Mehmet Sayit Yaz, İstanbul Milletvekili Yıldırım, Kırklareli Milletvekili Ahmet Gökhan Sarıçam, Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dağ, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Osmaniye Milletvekili Derya Yanık, Rize Milletvekili Harun Mertoğlu, Yalova Milletvekili Meliha Akyol.

KADIN ERKEK FIRSAT EŞİTLİĞİ KOMİSYONU

Ağrı Milletvekili Ruken Kilerci, Antalya Milletvekili Tuğba Vural Çokal, Bursa Milletvekili Ayhan Salman, Diyarbakır Milletvekili Suna Kepolu Ataman, Düzce Milletvekili Ercan Öztürk, Erzurum Milletvekili Fatma Öncü, İstanbul Milletvekilleri Seda Gören Bölük, Yıldız Konal Süslü, Kastamonu Milletvekili Fatma Serap Ekmekçi, Kayseri Milletvekili Ayşe Böhürler, Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabey, Tekirdağ Milletvekili Çiğdem Koncagül.

KAMU İKTİSADİ TEŞEBBÜSLERİ KOMİSYONU

Adıyaman Milletvekili Hüseyin Özhan, Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Balıkesir Milletvekilleri İsmail Ok, Ali Taylan Öztaylan, Bolu Milletvekili Yüksel Coşkunyürek, Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Erzincan Milletvekili Süleyman Karaman, Antep Milletvekili Bünyamin Bozgeyik, Giresun Milletvekili Ali Temür, Isparta Milletvekili Osman Zabun, Karabük Milletvekili Durmuş Ali Keskinkılıç, Kayseri Milletvekili Sayın Bayar Özsoy, Kütahya Milletvekili Mehmet Demir, Mersin Milletvekili Ali Kıratlı, Van Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu.

MİLLİ EĞİTİM, KÜLTÜR, GENÇLİK VE SPOR KOMİSYONU

Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, Eskişehir Milletvekili Ayşen Gürcan, Hatay Milletvekili Kemal Karahan, İstanbul Milletvekilleri Mustafa Hulki Cevizoğlu, Yücel Arzan Hacıoğulları, Kayseri Milletvekili Ayşe Böbürler, Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, Konya Milletvekili Latif Selvi, Ordu Milletvekili Mahmut Özer, Sinop Milletvekili Nazım Maviş, Sivas Milletvekili Rukiye Tol, Trabzon Milletvekili Yılmaz Büyükaydın.

MİLLİ SAVUNMA KOMİSYONU

Antalya Milletvekili İbrahim Ethem Taş, Bingöl Milletvekili Feyzi Beldibek, Bursa Milletvekilleri Refik Özen, Ayhan Salman, Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kayseri Milletvekili Hulisi Akar, Kırıkkale Milletvekili Mustafa Kaplan, Konya Milletvekili Abdullah Ağrılı, Ordu Milletvekili İbrahim Ufuk Kaynak, Rize Milletvekili Muhammet Avcı, Urfa Milletvekilleri Mehmet Ali Cevheri ve Abdurrahim Dusak.

SAĞLIK, AİLE, ÇALIŞMA VE SOSYAL İŞLER KOMİSYONU

Ankara Milletvekili Vedat Bilgin, Antalya Milletvekili Tuba Vural Çokal, Bayburt Milletvekili Orhan Ateş, Bingöl Milletvekili Zeki Korkutata, Elazığ Milletvekili Erol Keleş, İstanbul Milletvekilleri Ümmügülşen Öztürk, Sevan Sıvacıoğlu, Halit Yerebakan, Maraş Milletvekili Tuba Köksal, Kocaeli Milletvekili Sadettin Hülagü, Kütahya Milletvekili İsmail Çağlar Bayırcı, Sivas Milletvekili Hakan Aksoy, Tokat Milletvekili Cüneyt Aldemir.

SANAYİ, TİCARET, ENERJİ, TABİİ KAYNAKLAR, BİLGİ VE TEKNOLOJİ KOMİSYONU

Adana Milletvekili Faruk Aytek, Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Bursa Milletvekili Mustafa Varank, Denizli Milletvekili Şahin Tin, Antep Milletvekilleri İrfan Çelikaslan, Mehmet Eyyup Özkeçeci, İstanbul Milletvekili Bayram Şenocak, Kars Milletvekili Adem Çalkın, Konya Milletvekili Mustafa Hakan Özer, Niğde Milletvekili Cevahir Uzkurt, Şırnak Milletvekili Arslan Tatar, Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, Zonguldak Milletvekili Ahmet Çolakoğlu.

TARIM, ORMAN VE KÖYİŞLERİ KOMİSYONU

Adana Milletvekili Abdullah Doğru, Ağrı Milletvekili Ruken Kilerci, Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Burdur Milletvekili Adem Korkmaz, Iğdır Milletvekili Cantürk Alagöz, Maraş Milletvekili Vahit Kirişçi, Konya Milletvekili Mehmet Baykan, Mardin Milletvekili Faruk Kılıç, Muğla Milletvekili Yakup Otgöz, Nevşehir Milletvekili Süleyman Özgün, Sakarya Milletvekili Lütfi Bayraktar, Urfa Milletvekili Hikmet Başak, Tekirdağ Milletvekili Mestan Özcan. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x